Repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu

Rozpoczęła się budowa repozytorium otwartych danych CBK PAN

Realizacja wyjątkowo specyficznego projektu Polski Cyfrowej „openSPACE – repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu”, dzięki któremu będzie możliwe nieodpłatne udostępnienie wyselekcjonowanych zasobów danych, zebranych na przestrzeni CBK PAN, dotyczących badań m.in. przestrzeni międzyplanetarnej, wokółziemskiej i Ziemi, mocno się zintensyfikowała. Obecnie trwają procesy opisu danych, ich odpowiednie oznaczanie i czyszczenie, poprawianie jakości, opis wystandaryzowanymi metadanymi, do finalnego udostępnienia w gotowej do przetwarzania formie, zebranych i posortowanych na budowanej platformie. Zadania projektu, polegające na analizie zasobów nauki objętych projektem, a następnie przygotowaniu platformy otwartych danych wraz z jej wdrożeniem są właśnie w szczytowych fazach realizacji. Zakończył się przetarg na przygotowanie platformy openSPACE, oraz ruszył kolejny na czyszczenie i zmianę formatów w jonogramach. Według założeń platforma openSPACE powinna być gotowa do użytku w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Repozytorium openSPACE, to jest baza unikatowych danych CBK PAN, będzie źródłem unikatowych danych różnego rodzaju: dokumentów, raportów, opracowań oraz publikacji i monografii dotyczących obserwacji Ziemi i Kosmosu. Baza ogromnej ilości danych będzie uporządkowana, ogólnodostępna i darmowa dla każdego zainteresowanego w dowolnych celach – poszerzenia wiedzy, w administracji publicznej czy edukacji.

Platforma umożliwi dostęp użytkownikom do danych CBK PAN poprzez aplikację z wykorzystaniem dowolnej przeglądarki internetowej spełniającej standardy HTML5/CSS3. Przewidziana jest także możliwość pobierania automatycznie surowych danych poprzez inne systemy informatyczne z tak zwanym wykorzystaniem API, a co ważne, do korzystania z cyfrowych zasobów danych nie będzie konieczności tworzenia profilu, loginu, oraz generowania hasła dostępu.

Skip to content